Przez pierwsze kilka tygodni życia noworodek ma podkurczone nóżki. Jest to sytuacja zupełnie normalna i wynika z faktu, że przez 9 miesięcy był w takie pozycji w brzuchu mamy.
Jego nóżki tworzą kształt litery “o” - szpotawość fizjologiczna - stópki zewnętrznymi krawędziami skierowana są ku sobie.
W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna intensywnie kopać nóżkami – moment kiedy Mamy zauważają, że jakimś cudem kołdra leży obok malucha.
Przełomem jest 4. i 5. miesiąc życia, kiedy dziecko odkrywa własne nogi, a już w okolicy 7. miesiąca wkłada je do buzi.
W tym czasie nogi służą jako przeciwwaga wykorzystywana do obrotów i lokomocji.
Stopy są wtedy bardzo elastyczne, ale nadal nie muszą spełniać funkcji podporowej.
Około 10. miesiąca życia dziecko samodzielnie wstaje przy meblach i wtedy pierwszy raz stopy obciążane są osiowo. To jest pierwszy moment, kiedy możemy ocenić pracę stóp.
W tym okresie najlepiej jeśli dziecko ma bose stopy.
Skarpetki są bardzo śliskie (szczególnie jeśli nie mamy na podłodze wykładziny) i powodują rozjeżdżanie się stóp na boki, co przyczynia się do powstania koślawości kości piętowych.
U każdego dziecka zauważymy szeroko rozstawione nogi i koślawe pięty – wynika to z “szukania przez malucha” stabilnej pozycji poprzez przyjmowanie szerokiej podstawy.
Maluchy często wstają w łóżeczku lub przy meblach. Po kilku dniach stanie w miejscu nie jest już atrakcją, więc maluch zaczyna chodzić bokiem czyli krokiem odstawano-dostawnym.
W tym momencie, jeśli chodzenie boso jest niemożliwe (np. ze względu na zimną podłogę), możemy założyć dziecku bardzo miękkie buty (absolutnie nie usztywniane), po to aby zminimalizować rozjeżdżanie się stópek.
Stopa, oprócz funkcji podporowej, zaczyna pełnić funkcje równoważną - dziecko wygina nienaturalnie stopy. Ustawia je, raz na zewnętrznej krawędzi, raz na wewnętrznej oraz wspina się na palce. Wtedy stopa potrzebuje przestrzeni do rozwoju a nie sztywnego buta za kostkę.
Bardzo ważnym czynnikiem rozwojowym są doznanie czuciowe – różny rodzaj nawierzchni jest lepiej wyczuwalny dla bosej stopy.
Około 13. miesiąca życia, następuje ten wspaniały moment, kiedy nasze dziecko stawia pierwsze kroki. Jest uśmiech i łzy radości!
To jest ten czas, kiedy najlepiej udać się do specjalisty, aby ocenił stopy naszego dziecka. Każdy maluch potrzebuje innego, indywidualnie dobranego obuwia.
Co więcej, jeśli w tym okresie zauważymy jakieś nieprawidłowości, to o wiele łatwiej i skuteczniej jest nim przeciwdziałać.